Slovenski BDP ove bi godine trebao porasti za 0,6 posto, prema prognozi koju je u utorak objavila slovenska središnja banka. Time je osjetno popravljena zadnja najava koju je slovenska središnja banka objavila u listopadu prošle godine, a koja je predviđala pad BDP-a od 0,7 posto u ovoj godini. Rast slovenskog BDP-a prema danas objavljenoj najavi nastavio bi se i iduće dvije godine, te bi u 2015. trebao iznositi 1,4 posto, a u 2016. godini 1,7 posto. Bolje prognoze slovenske središnje banke dolaze nakon što je prošlog mjeseca u odnosu na ranije najave prognozu popravio i ured za makroekonomske analize slovenske vlade (UMAR). UMAR je u jesen prošle godine najavljivao za ovu godinu pad BDP-a od 0,8 posto, a u ožujku ove godine izglede za gospodarski oporavak je popravio, predvidjevši rast BDP-a od 0,5 posto.
Slovenski BDP ove bi godine trebao porasti za 0,6 posto, prema prognozi koju je u utorak objavila slovenska središnja banka.
Time je osjetno popravljena zadnja najava koju je slovenska središnja banka objavila u listopadu prošle godine, a koja je predviđala pad BDP-a od 0,7 posto u ovoj godini.
Rast slovenskog BDP-a prema danas objavljenoj najavi nastavio bi se i iduće dvije godine, te bi u 2015. trebao iznositi 1,4 posto, a u 2016. godini 1,7 posto.
Bolje prognoze slovenske središnje banke dolaze nakon što je prošlog mjeseca u odnosu na ranije najave prognozu popravio i ured za makroekonomske analize slovenske vlade (UMAR).
UMAR je u jesen prošle godine najavljivao za ovu godinu pad BDP-a od 0,8 posto, a u ožujku ove godine izglede za gospodarski oporavak je popravio, predvidjevši rast BDP-a od 0,5 posto.
Nove prognoze temelje se na poticajnim rezultatima iz zadnjeg kvartala prošle godine, kada je, po prvim ocjenama državnog statističkog zavoda, BDP u odnosu na zadnji kvartal 2012. porastao za čak 2,1 posto, osobito zahvaljujući rastu izvoza.
Premijerka Alenka Bratušek izjavila je nedavno da su rezultati zadnjeg kvartala prošle godine poticajniji od najoptimističnijih najava i da je uvjerena da će Slovenija ove godine ostvariti rast BDP-a i početi izlaziti iz recesije, iako, kako je dodala, bolje rezultate obični građani još ne osjećaju.